Onterecht ‘ziek’ tot aan het pensioen

Meer dan de helft van die langdurig zieken – zowat 300.000 mensen – wordt vandaag permanent arbeidsongeschikt verklaard, tot aan het pensioen. “Dat zijn hallucinante cijfers”, reageert Kamerlid Eva Demesmaeker. “Er zit hier niks in het water dat deze hoge cijfers kan verklaren.”

Uit een recente evaluatie van het RIZIV blijkt dat veel zieken onterecht werden thuisgeschreven tot aan hun pensioen.

  • In 27% van de gevallen werd de invaliditeitsuitkering meteen stopgezet.
  • 55,6% was tijdelijk arbeidsongeschikt, maar niet levenslang.
  • Slechts 16,7% werd terecht arbeidsongeschikt verklaard voor de rest van hun leven.

“Hoe kan dit zo fout lopen?” vraagt Axel Ronse, onze fractievoorzitter in de Kamer, zich af. “Het is hallucinant dat voor meer dan de helft van de langdurig zieken een verkeerde inschatting wordt gemaakt. We vragen daarom een hoorzitting met het RIZIV, want hier zijn duidelijk grove fouten gebeurd.”

Inzetten op re-integratie van langdurig zieken

Het regeerakkoord van de regering-De Wever benoemt de begeleiding en re-integratie van langdurig zieken als een van de belangrijkste werven.

“Terecht”, zeggen Ronse en Demesmaeker. “Na de beperking van de werkloosheid in de tijd zijn de langdurig zieken de volgende werf. Wie nog arbeidspotentieel heeft, moet aan het werk. Dat is sociaal én rechtvaardig.”